20 Dub

Čeští TP střelci dvakrát bronzoví na světovém poháru ve Štětíně

2015 IPC Shooting World Cup Szczecin – Světový pohár ve sportovní střelbě Štětín 14. – 22.4. 2015

Již tradičně se na první velké střelecké soutěži v kalendářním roce setkávají tělesně postižení sportovci na jaře v polském Štětíně, kde se ve sportovní hale místního lehkoatletického stadionu pravidelně konají soutěže ze vzduchových zbraní.  Od doby, kdy Polsko pořádalo mistrovství Evropy tělesně postižených ve sportovní střelbě a vybavilo tehdy střelnici ve Vratislavi švýcarským terčovým a vyhodnocovacím elektronickým zařízením, je toto přesné zařízení na soutěž do Štětína převáženo.

Letos do Štětína dorazilo 105 sportovců s několika dalšími desítkami osob doprovodu z 29 států celého světa – od Austrálie, přes asijské a arabské státy, většiny evropských států až po americké státy.  Na programu této soutěže byl kompletní program puškových i pistolových  disciplín ze vzduchových zbraní ve skupinách postižení SH1 i SH2. Mezi nimi se náš malý tým pistolářů neztratil, když v první pistolářské soutěži P5 – StVzPi 40 – standardní vzduchová pistole na 40 ran, získal hned medailová umístění.  Tato disciplína vyžaduje speciální pětirannou vzduchovou pistoli, protože při střelbě osmi pětiranných sérií, je vždy nutno v každé sérii během 10 vteřin vypálit pět ran do jednoho terče. Klidné zamíření, plynulé spouštění všech pěti ran je náročné na koordinaci všech smyslů v omezeném časovém desetivteřinovém limitu.

Nejlepšího výsledku sice dosáhl britský vozíčkář Roy Carter nástřelem 352 bodů před polským reprezentantem Szymonem Sowinskim (347 bodů) , ale výborné třetí místo a pohár pro třetího jednotlivce vybojoval v novém českém rekordu náš František Konečný nástřelem 338 bodů. Soutěž byla napínavá do posledního výstřelu, protože František Konečný vynikající poslední položkou odsunul Rakušana Christofa Kliena na čtvrté místo. Další členové českého týmu zůstali sice mírně za svými možnostmi, ale získali  – Vladimír Marčan 7. a Roman Gronský  10. místo a celkově tak český tým získal bronzové medaile v soutěži družstev za umístění za vítězným Polskem a druhou Velkou Británií.

Jestliže ani letos tak zkušení a dobře vybavení pořadatelé v Polsku neuspořádali mistrovství Evropy, je nasnadě otázka „proč“? Odpověď je poměrně jednoduchá – poplatky, které musí pořadatel střeleckého ME nebo MS odvést, a to dokonce před konáním soutěže Mezinárodnímu paralympijskému výboru (IPC) jsou tak vysoké, že si jen velmi málo států může dovolit pořádat takovou soutěž.